استان پهناور خراسان با ساختار گونه گون و کهن زمين شناسي، اقليم متنوع و جاذب و موقعيت ويژه جغرافيايي، بي گمان از قديمي ترين دوران حيات بشري، بستر فعاليتهاي بشري، معيشتي، بازرگاني و نظامي عمده بوده است ، به دليل همين موقعيت خاص، کهن ترين، معروفترين و طولاني ترين راه ارتباطي بين شرق و غرب يعني (( جاده تاريخي ابريشم )) از طريق خراسان شرق را به غرب مرتبط مي سازد.

   تنوع جغرافيايي سرزمين خراسان بزرگ با وجود آب و هواي کويري و گرم در بخش جنوبي و معتدل کوهستاني در شمال استان و به طور پراکنده در مرکز، با ارتفاعات قابل توجهي نظير بينالود، هزار مسجد، کپه داغ، قهستان و… زمينه اي مناسب براي استقرار بشر از قديمي ترين ايام  و جذب اقوام و طوايف متعدد در دورانهاي مختلف بوده است. سرزميني که نواحي مختلف آن عرصه رويش انواع نباتات مناطق سردسيري و گرمسيري از قبيل گندم، برنج، بادام، سيب، انگور، پسته، خرما و… است تا حدی که این منطقه را یکی از انبارهای غلات کشور می دانند.

   استان خراسان رضوي با وسعتي حدود 128.420 کيلومترمربع معادل 7.8  درصد مساحت کل کشور و متشکل از 19 شهرستان، 62 بخش، 163 دهستان و8.861 آبادي جمعيتي معادل 4.777 هزار نفر را درخود جاي داده است.

به رغم تقسيم خراسان بزرگ به سه استان شمالی و جنوبی و رضوی، شاخص ها حاکي از آن است که استان خراسان رضوي همچنان از جايگاه مناسبي دراقتصاد کشور برخوردار مي باشد.

  خراسان رضوی با 5.616 واحد صنعتی فعال و سرمایه گذاری حدود 12 هزار میلیارد تومانی و اشتغال 185 هزار نفر از نظر تعداد اشتغال پس از استانهای تهران و اصفهان در رتبه سوم و از حیث سرمایه گذاری در رتبه ششم کشور قراردارد این استان حدود 7 درصد از واحدها، 5 درصد از سرمایه گذاری کل کشور و 7 درصد اشتغال صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است

   در این استان پهناور و با زمینه بسیار خوب صنعتی، شرکت نان قدس رضوی به مانند نگینی درخشان خود نمایی می نماید، باید در نظر داشت در استانی که به تولید محصولات غذایی شهره کشور و منطقه می باشد، حضور پررنگ و اثر گذار بسیار سخت است و شرکت نان قدس رضوی به خوبی از عهده این مهم بر آمده است.

   در زمانهای دور حدود سال 1346 یک نانوایی در گوشه ای از بیمارستان امام رضا (ع) مسئولیت تهیه نان برای پرسنل و بیماران بیمارستان را بر عهده داشت که به عنوان یک نان مرغوب در مشهد آن زمان زبانزد خاص و عام گردیده بود و در اکثر مواقع موجودی نان آن کفاف بیمارستان و خریداران را بصورت هم زمان نمی داد لذا این موضوع متولیان آستان قدس رضوی را مجاب نمود که تهیه و تولید این نان با کیفیت را توسعه دهند لذا در سال 1351 آن را با عنوان شرکت نان قدس رضوی ثبت نموده و آن را در خیابان رازی، در مجاورت بیمارستان فعال نمودند و درهمان زمان نیز تولیدات آن بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت.

    این مجموعه با کیفیت تا سال 1357 و انقلاب شکوهمند اسلامی به تولید خود ادامه می داد که در این سالها با توجه به تغییرات پیش آمده در صنعت کشور، مدتی را با حداقل ظرفیت مشغول بکار بود هرچند در این مدت هم محصولات آن کماکان با کیفیت و باب طبع مصرف کنندگان بوده است.

   پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1361 تغییرات جدید در شرکت اتفاق افتاد و با حمایت تولیت وقت آستان قدس رضوی و همت مدیران و کارکنان آن و مساعدت اولیای استان و با سرمایه گذاری های قابل توجه، پروژه های متعددی اجرا شد و در ادامه  برای توسعه بیشتر این مجموعه، زمینی در ابتدای ورودی شهر مشهد را به این کار اختصاص دادند و از سال 1364 تجهیزات و ماشین آلات تولید نیز به این منطقه منتقل گردید .

در ادامه از سال 1371 به بعد با طرحهای توسعه ای این شرکت به سرعت در بین شرکتهای تولیدی صنایع غذایی بنام گردید بنحوی که در میان حدود 1000 واحد تولیدی از این دست، موقعیت و جایگاه مناسبی را برای خود به دست آورده است و در ادامه طرحهای توسعه ای خود خط  نان لایه ای مغزدار (اشترودل) را در سال 1383 خريداري و در سال 1384 با هدف نوآوری در محصولات در سطح کشور راه اندازي نموده است اين خط كاملاً اتوماتیک بوده و از تكنولوژي روز دنيا برخوردار مي باشد بنحوی که اشترودل و کراواسان از محصولات بنام و با کیفیت این خطوط می باشند.

   در حال حاضر شركت نان قدس رضوي با ظرفيت اسمي ساليانه بيش از 44.100 تن محصولات متنوع و مرغوب (و بيش از يكصد و سی نوع محصول توليدي) جهت مصارف داخلي و صادرات، يكي از بزرگترين كارخانجات صنايع غذائي در زمینه «صنعت كيك، كلوچه و نان» در سطح كشور مي باشد که هم اکنون در ورودی جاده مشهد – قوچان نبش ميدان قائم با بیش از 14 خط توليد در كارگاه هاي رضوي، دونات، اشترودل و نان مشغول فعالیت مي باشد كه این خطوط شامل خطوط اسفنجي، خطوط روغني، خط كلوچه، خط مارش مالو، خط بيسكوئيت مستقردر كارگاه رضوي، خط نان صنعتی و اشترودل مستقر در كارگاه اشترودل و دونات کاملا اتومات در کارگاه دونات و در نهايت خطوط نان، ويفر و قنادي نيز در كارگاه نان می باشند . در ادامه راه برای توسعه و بالندگی بیشتر این مجموعه  گسترش جغرافیایی نیز در دستور کار قرار گرفته است .

با توجه به اینکه این حجم از تولیدات و تنوع محصولات باید به نحو مطلوب و بر اساس شرایط کیفی آنها به سرعت به دست مشتریان برسد لذا این شرکت سیستم فروش و توزیع خود را براساس نمایندگان عمده در مراکز استانها، مراکز توزیع در شهرستان ها، فروشگاه های عرضه مستقیم و توزیع مویرگی سازماندهی نموده است که برای حمایت بیشتر از مصرف کنندگان نهایی، حدود 100 کیوسک عرضه مستقیم محصولات نیز در نظر گرفته شده است که مجموع این فعالیت ها، دسترسی آسان، سریع و به موقع مشتریان به محصولات متنوع نان قدس رضوی را میسر نموده است.

   یکی از مهمترین اصول این شرکت از زمان نانوایی بیمارستان امام رضا (ع) تا کنون اهمیت به کیفیت و مشتری مداری بوده است بنحوی که دریافت انواع گواهینامه و جوایز تولید کننده برتر در زمینه استاندارد، حمایت از مصرف کننده، اداره غذا و دارو و . . . موید این موضوع می باشد .

   در تمامی این سالها و در چارچوب اهداف عالیه آستان قدس رضوی، رسالت مجموعه اهمیت به مسئولیتهای اجتماعی و تولید محصولات سلامت محور بوده است که سرمایه گذاری در سالهای پیش از انقلاب برای ایجاد تولیدات داخلی و گسترش آن بعد از انقلاب در جهت ارتقای تولیدات داخلی و اشتغال زایی و در ادامه حضور پررنگ در مراسم و افتخارات آستان قدس رضوی را از مهمترین این موارد می توان بر شمرد و هم اکنون نیز با حمایت از صنایع داخلی و تولید اکثر ماشین آلات و تجهیزات خود توسط پرسنل فنی شرکت و تامین کنندگان در داخل کشور، راه پر افتخار حمایت از مسئولیتهای اجتماعی را دنبال می کند.